Czerwony Kapturek wg Toastmasters

„O ile mi wiadomo, jesteśmy jedyną organizacją, która skupia się na rozwoju jednostki.
Wszyscy pracujemy nad tym, żeby każdy z nas mógł się doskonalić.
Wykorzystujemy swoje umiejętności, by pomagać innym.”

/Ralph Smedley Założyciel Toastmasters International/ 

Przedstawienie


Słowa protoplasty rodu Toastmasters potomkowie interpretują na wiele sposobów i każdy wdrażają w życie. Tym razem z wesołą nowiną odwiedziliśmy 10 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką w Bydgoszczy. Nowa wersja Czerwonego Kapturka, wiwatująca Myszka Miki, bransoletki mocy to jedne z wielu atrakcji, które przygotowaliśmy dla dzieci, których codzienne życie na chwilę przestało być bajką. 

Bez pracy nie ma kołaczy

Przygotowania do akcji rozpoczęliśmy od spotkania, na którym Anetta Kokoszewska- ekspert w dziedzinie prac społecznych, udzieliła nam cennych wskazówek o zabarwieniu pedagogicznym. Przeprowadzona burza mózgów obfitowała w wiele pomysłów, które po skrupulatnym opracowaniu, utworzyły przejrzysty harmonogram działania. Koordynatorka przedsięwzięcia, Anna żmuda, regularnie wysyłała motywujące wiadomości do wszystkich zaangażowanych. Informowała w nich o nowych atrakcjach, zmianach w zasobach ludzkich i materiałowych oraz przypominała o obowiązkach i odpowiedzialności jaka spoczywała na barkach każdego uczestnika. Na dzień przed wielkim wyjściem w pocie czoła ćwiczyliśmy role, pracowaliśmy nad grą aktorską i dopracowywaliśmy szczegóły przedstawienia. Z gołymi rękoma nie poszliśmy. Joanna Lisińska ufundowała małe upominki dla dzieci, a Dominika Siatkowska wykonała kolorowe bransoletki. 


Wielka improwizacja

12 czerwca 2013 roku dobra wróżka, Renata Myczka, przywitała małych pacjentów i wprowadziła w świat innego niż wszystkie Czerwonego Kapturka. Ludzie działań i czynów przygotowali inscenizację, w której ostrzegli dzieci przed czyhającymi, we współczesnym świecie, zagrożeniami. 
 Podejrzany typ (Andrzej Majczyk) odwiedził Czerwonego Kapturka (Zosia Majczyk) w domku. Podając się za znajomego ojca oraz przyjaciela dziewczynki z internetowego czatu, chciał wprosić się do środka. Czerwony Kapturek odmówiła wpuszczenia gościa pod nieobecność rodziców i wybrała się w odwiedziny do babci. W pobliskim parku zaczepił ją mężczyzna uprawiający jogging (Mikołaj Grajnert) i zaproponował cukierki. Trzeci złoczyńca przedstawił się jako Bolo- super kolo (Anna Żmuda), ale super wcale nie był. Zachęcał „łanię” do zapalenia papierosa i wypicia napoju dodającego skrzydeł. Rezolutna dziewczynka nie uległa żadnej pokusie dlatego na koniec została pochwalona i wynagrodzona przez babcię (Joanna Lisińska).
Dobra wróżka (Renata Myczka) zachęciła dzieci do wzięcia udziału w kalamburach i udała się w podróż po oddziale. Stanęło przed nami nie lada zadanie do wykonania. Przygotowane gry i zabawy okazały się nie do końca odpowiednie, dla tych którzy chcieli w nich aktywnie uczestniczyć. Część dzieci nie miała ochoty na zabawę, co trochę nas zaskoczyło. Z pomocą pospieszyli pracownicy lecznicy i pożar został szybko ugaszony. W między czasie do świetlicy wkroczyła dumna Myszka Miki. Przywitała się z dziećmi, przytuliła kilkoro z nich i poświęciła chwilę na sesję zdjęciową. Na koniec zostaliśmy obdarowani piękną laurką oraz ręcznie wykonanymi tulipanami. 

We are the champions

Wszystko co dobre, szybko się kończy. Czas, który spędziliśmy z dziećmi upłynął w miłej atmosferze. Uśmiechy na ich twarzach, zadowolony personel szpitala, podwyższony poziom endorfin w naszych organizmach – radują  i motywują. Lekcja jakiej mieliśmy okazję doświadczyć utwierdziła nas w przekonaniu, że dzieci są najbardziej wymagającymi widzami. Wnioski jakie wyciągnęliśmy pozwolą nam na jeszcze lepsze przygotowanie się w przyszłości. 
Sprawianie radości, tym najbardziej bezbronnym, jest skarbem cenniejszym od złota. Satysfakcja i wewnętrzne fortuna są ważniejsze od innych „zbytków polskich”. My- Toastmasterzy jesteśmy już na drodze do tych naprawdę bogatych gwiazd.

 

oprAnnaZ

   Anna Żmuda
emailfacebook

 

P.S. Zobaczcie Czerwonego Kapturka  na YouTube   http://www.youtube.com/watch?v=VDUSgJaexMo&feature=youtu.be