Pewność siebie na co dzień

Pytanie o drogę, szminka na ustach czy pogawędka z ekspedientką w sklepie to już nie problem. Po wakacyjnym odpoczynku wiemy jakie mamy cele i nad czym chcemy pracować.

Kulturysta codziennie podnosi dziesiątki kilogramów by mieć pięknie wyrzeźbione ciało. Fotograf robi setki zdjęć żeby w kadrowaniu idealnych scen dojść do perfekcji. A Ty? Co robisz by ćwiczyć swoją pewność siebie?

Czas wolny

Każde codzienne czynności możesz zmienić w wielką lekcję,  której fundament pewności siebie budujesz cegła po cegle, krok po kroku. Ja w czasie wolnym zdecydowałam się czytać książki motywacyjne.
Na rynku istnieje wiele pozycji promujących pewność siebie, odkrywanie wewnętrznej siły czy wiary we własne możliwości. Mają swój schemat i pokazują co robić by być szczęśliwszym człowiekiem.

Jakieś pół roku temu, gdy świadomie rozpoczęłam czas zmian w moim życiu, wpadła mi w ręce niesamowita… powieść. Nie poradnik ani podręcznik, a zwykła książka- z głównym bohaterem, fabułą i romansem w tle. Zakompleksiona postać spotkała na swojej drodze “mentora”. 

trening

Trening

Bezpośrednio przedstawię Wam stosowane tam metody – a po co, dlaczego i jak – zachęcam do lektury*. Nie samo czytanie, a praktykowanie rad zawartych w książkach może zwiększyć naszą pewność siebie. Przetestowałam je na sobie. ;)

RADA 1. Świeże bułeczki

Ulubiona piekarnia, zapach świeżo pieczonego chleba, a pani podaje Ci zwęgloną bułkę. Oczywiście nie powiesz: “Poproszę inną”- wydasz się osobą zarozumiałą, niegrzeczną. Błąd! Poproś o świeżą.
Pani podaje Ci ciepły chleb prosto z pieca? Zmień go. Zdecyduj się na rogalika. Nie masz ochoty na nic do jedzenia? Wejdź do piekarni, poproś o drożdżówkę, zmień zdanie trzykrotnie za każdym razem podając inny argument. Ostatecznie wyjdź z piekarni z pustymi rękoma.
Zadanie najlepiej wykonywać w sytuacjach stresujących (np. kolejka ludzi zaczyna nieprzyjaźnie na Ciebie patrzeć).
Dzięki temu nauczysz się wyrażać swoje zdanie, nabierzesz odwagi i staniesz się bardziej asertywny.
Jeśli nie lubisz klimatu piekarni – zapraszam do jubilera lub salonu samochodowego.

2A

 

RADA 2. Życie na gorąco.

Plotkarska gazeta, romans przeczytany w kącie, tak by nikt go nie zauważył. Stop. Jeśli lubisz – z dumą noś nowe wydanie “Życia gwiazd” czy książki z serii “harlequin”. Jeśli nie – ćwicz pokazywanie się publicznie z ową lekturą.
Poczujesz wolność od opinii innych w dniu, kiedy nie będziesz się martwić tym co ludzie pomyślą widząc Cię z “Party” w ręku. 

1

 

RADA 3. Codzienne podsumowanie

Każdego wieczoru postaraj uświadomić sobie trzy rzeczy, które przyniosły Ci zadowolenie. Pomoc w ogrodzie sąsiadki, ugotowanie smacznego obiadu, zjedzenie najlepszego ciasta w ulubionej kawiarni. Okaże się, że miłych chwil w ciągu całego dnia było na prawdę wiele. W poczuciu spełnienia i dobrym nastroju zaśniesz. Wstaniesz z wielką nadzieją na nadchodzący dzień.

 

3

 

 

RADA 4. Pakiet nagród

Przemierzone truchtem 10 km? Zachwycający porządek w całym domu? Własnoręcznie naprawiony samochód? Czujesz zmęczenie i przepracowanie, ale przepełnia Cie duma z osiągniętych wyników.
Każdy sukces nagradzaj! Chwila dla siebie, masaż u fizjoterapeuty czy dobre lody na prawdę mogą zdziałać cuda. Twój trud zostanie nagrodzony, a Ty poczujesz docenienie.

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pewność siebie a praktyka

Pewność siebie pomoże Ci ze swobodą wyrażać Twoje zdanie na uczelni, w pracy, na wywiadówce. Obrona pracy magisterskiej czy prezentacja projektu nie będą już żadnym problemem. W końcu odważysz się zapytać o numer przystojnego chłopaka czy przedstawisz swój plan na życie teściowej.
By zdobyć pewność siebie nie wystarczy powtarzać jak mantrę: “jestem pewny siebie, jestem pewna siebie…” Owszem może to pomaga, ale na krótką metę i bez widocznego efektu.
Ze wszystkiego można czerpać inspiracje. Czy z powieści, czy z niewinności dzieci, z zachowania jakiejś osoby. Dobrze być uważnym, patrzeć na świat szeroko otwartymi oczami.
Główny bohater książki chcąc wypełnić jedno z zadań musiał wystąpić przed publicznością. Co ciekawe skorzystał z usług szkoły przemawiania publicznego. 
Już we wtorek o godzinie 18:30 możesz zobaczyć jak przeprowadzane są  spotkania klubu Toastmasters Bydgoszcz. Tam każdy z nas staje się bohaterem ćwiczącym pewność siebie na scenie. Natomiast codzienny trening zacznij już dziś. 
Do zabaczenia!

 

 
 

 

*Rady zamieszczone w artykule pochodzą z książki “Bóg pojawia się incognito” Laurent’a Gounelle