Pogawędki

Pogawędki – zjawisko to obserwuję już od jakiegoś czasu. To w jaki sposób ludzie prowadzą rozmowy ma wpływ czasami na ich całe życie. Wszystko zaczyna się od rozmowy – romans, sprzedaż, negocjacje czy rozmowa kwalifikacyjna. Zauważyłam, że pogawędki sprawiają wiele trudności. Powinny przełamywać lody, a nie być przeszkodą nie do pokonania. W tym artykule wezmę je pod lupę.

Co to są pogawędki?

Pogawędki. Brzmi lekko, frywolnie. Bierzesz w nich udział na różnych spotkaniach. Należą do nich spotkania rodzinne, spotkania wśród znajomych, biznesowe czy po prostu poznanie nowej osoby. Podczas takiej towarzyskiej rozmowy powinnyśmy śmiać się, rozmawiać o czym tylko dusza zapragnie. Wprowadzamy tym pozytywną atmosferę. Przecież chcemy dobrze wypaść. Powinniśmy – dobrze powiedziane… Zauważyłam, że są przy tym wykorzystywane sztampowe pytania: Czym zajmujesz się? Udzielasz się gdzieś? Co cię interesuje? Uczysz się? pracujesz? Gdzie mieszkasz? Później po nich następuje krępująca cisza… Kojarzysz? Może co jakiś czas bierzesz w czymś takim udział? Ja tak. Nie wszyscy brylują w towarzystwie. Często ludzie są nieśmiali, ale szczerze chcą nawiązywać kontakty. Tylko co zrobić, gdy lista z pytaniami skończy się?

autoprezentacja-02

Jak to zmienić?

Można rozważyć wiele opcji, aby pogawędki nabrały rumieńców. W końcu stawką jest nawiązywanie dobrych relacji. Od czego by tu zacząć? 

Wspólny mianownik

Podczas romowy postaraj się wychwycić to co łączy ciebie i rozmówcę. Wywołuje to miłą atmosferę. Można w łatwy sposób otworzyć się na druga osobę, a co za tym idzie znaleźć więcej tematów do rozmów. 

Nawyki

O nawykach można wiele mówić. Nie tylko żywieniowych. Co dokładnie mam na myśli jeżeli chodzi o pogawędki? Należy do nich wchodzenie w słowo rozmówcy, zbyt długie zastanawianie się nad odpowiedzią czy jęki namysłów. Nad dwoma z nich można pracować uczestnicząc w naszych wtorkowych spotkaniach.

pogawedki

Więcej praktyki

Pojawiaj się tam, gdzie spotykają się ludzie. Poznaj kogoś nowego. Jeżeli nie masz odwagi wychodzić z inicjatywą to zagaduj do tych, których znasz z widzenia. W ten sposób możesz przełamać się. Poćwiczysz kreatywność i może uświadomisz sobie, że przez ten cały czas codziennie widujesz bohatera.

Obserwuj

Może ktoś w twoim kręgu jest bardzo dobrym rozmówcom? Nawiąż z tą osobą kontakt. Rozmawiaj i ucz się od niej. Zobacz jak inni ludzie sobie radzą z rozmową. Może zauważysz coś jeszcze? 

Słuchaj

Nie chodzi mi tu o przytakiwanie tylko o aktywne słuchanie. Ma ono na celu uważne słuchanie drugiej osoby. Pokazujesz przez to, że rozumiesz co mówi. Uśmiechaj się, gdy ktoś żartuje. Natomiast jeżeli stara się coś wytłumaczyć pokazuj skinieniem głowy zrozumienie lub zadaj dodatkowe pytanie w razie niejasności. 

Zadawaj pytania

Według mnie to jest meritum całej rozmowy. Nie tylko ją podtrzymuje, ale angażuje rozmówcę. Pogawędka z lekkiej formy może przekształcić się w bardzo interesującą rozmowę. Kto wie co z niej wyniknie? Nie bój zadawać pytań. Druga osoba odpowie na nie jeżeli uzna to za stosowne lub w przeciwnym wypadku po prostu zmieni temat. Ja często mówię wprost, że nie chcę o tym rozmawiać i zadaję pytanie z innej kategorii. 

tm_byc2

 

Mowa ciała

Wydaje się to oczywiste. Niestety obserwując ludzi doszłam do wniosku, że wcale tak nie jest. Nie zachęcisz do rozmowy stojąc z założonymi ramionami i spuszczoną głową. Liczy się postawa otwarta, patrzenie w oczy, uśmiech. 

Wyczucie

To chyba jest najtrudniejsza część każdej pogawędki. Wiele razy podczas rozmowy zastanawiam się czy mogę już zacząć mówić? Może jeszcze poczekać? Nie mogę przecież monopolizować całej rozmowy. Każdy powinien mieć szansę, aby mówić i słuchać innych. Czujność to podstawa.

Co teraz począć?

Przedstawiłam rzetelne podstawy teoretyczne. Stanowią one istotny element każdej praktyki. Mało… ale tu chodzi o praktykę. Samo czytanie nic nie da. Początki bywają trudne. Rodzimy się bez umiejętności prowadzenia świetnej rozmowy. Nabywamy pewnych nawyków w dzieciństwie. Można je świadomie kształcić. Tą szansę daje dorosłość. Sprawczość nad swoim życiem sprawia, że możesz świadomie keirować rozwojem w tym zakresie. Nic staconego. Na początek zapraszam na spotkanie do klubu ;) 

oprZofiaS

   Zofia Szuca
emailfacebooklinkedin

 

 

 

 

 

 

Artykuł zainspirowany przez życie i opracowany częściowo na podstawie artykułu The art of small talk z magazynu Toastmaster – february 2013