Tlen i cień dla przyszłych pokoleń

Kluby Toastmasters uczą umiejętności przemawiania i rozwijają cechy przywódcze. Gromadzą ludzi, którym chce się być lepszym człowiekiem: pokonywać swoje ograniczenia, rozwijać i doskonalić umiejętności. Po to aby zmieniać świat zaczynając od siebie i najbliższego otoczenia. Członkowie Klubu Toastmasters Bydgoszcz rozwijają siebie myśląc o przyszłości nie tylko swojej. Stąd akcje adresowane do tych, którzy przejmą pałeczkę w sztafecie pokoleń, do dzieci. Przykładami są: bajkowe przedstawienia, musical "Jaś i Małgosia" oraz czytanie bajek w szpitalach. Jeszcze dalej w przyszłość sięga akcja sadzenia drzew w przedszkolach inspirowana troską o wygląd Ziemi i życia kolejnych pokoleń.

Już Jan Kochanowski opiewał dobrodziejstwo drzew w znanej fraszce "Na lipę":

"Gościu, siądź pod mym liściem, a odpoczni sobie!

Nie dójdzie cię tu słońce, przyrzekam ja tobie,

Choć się najwysszej wzbije, a proste promienie

Ściągną pod swoje drzewa rozstrzelane cienie…"

Dzisiaj wiemy już, że drzewa dając ochronę przed słońcem, wypełniają jeszcze ważniejszą funkcję. Produkują tlen niezbędny dla życia. Są domem dla ptaków i owadów. Każde zasadzone dzisiaj drzewko w przyszłości wyrośnie na drzewo, które będzie ważnym elementem ekosystemu i otoczenia człowieka. Drzewa mogą żyć dłużej niż ludzie. Dlatego te drzewa będą dla przyszłych pokoleń pomnikiem i świadectwem naszej dbałości o Ziemię, tu w miejscu w którym żyjemy. Sadźmy więc drzewa dla naszych dzieci i wnuków !

W sobotę 17 października 2015 r. od godz. 11.00 toastmasterzy z Klubu Toastmasters Bydgoszcz będą sadzić drzewka w przedszkolu "Skrzat" w Bydgoszczy przy ul. Wiosny Ludów 10. To kontynuacja akcji rozpoczętej w roku 2014, kiedy kiedy nasi toastmasterzy zasadzili drzewka w przedszkolu "Mali Odkrywcy" w Łochowicach. Większość przyjęła się !

drZewka 044-SMILE

Galeria zdjęć z akcji sadzenia drzew w 2014 r.

Autor: Włodzimierz Cioć