Toastmasterzy na fali vol. 2.0

Po czerwcowym długim weekendzie członkowie Klubu Toastmasters Bydgoszcz wzięli udział w warsztatach przygotowanych przez redakcję Akademickiego Radia Internetowego Megafon. Ponad dwie godziny, spędzone w miłej atmosferze, były zastrzykiem wiedzy teoretycznej oraz praktycznej.

Komu? Komu? Bo idę do Kujawsko- Pomorskiej Szkoły Wyższej

W zeszłym roku Wiceprezes ds. członkostwa Anetta Kokoszewska zaproponowała wizytę w siedzibie Centrum Medialnym KPSW w Bydgoszczy. W trakcie spotkania każdy mógł poczuć się jak radiowy redaktor. W tym roku zainteresowanie warsztatami przekroczyło oczekiwania dlatego liczba uczestników została ograniczona do kilku szczęściarzy. W myśl zasady „kto pierwszy, ten lepszy” najbardziej aktywni członkowie klubu sprawdzili się w nowym środowisku.

megafon-header

„Teorię” czas zacząć

Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia, w którym Bartosz Kowalski, znający od podszewki Radio Megafon, wyjaśnił różnice pomiędzy internetowym oraz standardowym radiem. Następnie organizator warsztatów zapoznał wszystkich z zasadami tworzenia programów na żywo oraz „z puszki”. Toastmasterzy poznali także sformułowania z radiowego żargonu, które wyjaśniono poniżej.

HOT CLOCK/ 40 HOT – 40 piosenek, najczęściej „hity na topie”, cyklicznie grane w radiu;
RADIOWA PASZCZA – zapowiedź radiowca parafrazująca, zapowiadająca wypowiedź innego mówcy, np. polityka, sportowca, policjanta;
ODWRÓCONA PIRAMIDA – to narzędzie wykorzystywane w dziennikarstwie, którego zasadą jest prezentowanie informacji o wydarzeniu od najważniejszych do najmniej istotnych.

Czas na praktykę

Członkowie Klubu Toastmasters Bydgoszcz stawili czoła dwóm zadaniom. Jedno z nich wymagało współpracy w zespole, drugie każdy wykonał indywidualnie. Na początku obie grupy otrzymały teksty. Ćwiczenie polegało na „wyłuskaniu” najbardziej wartościowych informacji, które mogłyby stanowić radiową wiadomość. Kolejne wyzwanie było tym, co Toastmasterzy kochają najbardziej. Wypowiedź na żywo, na wybrany przez siebie temat, była nowym doświadczeniem edukacyjnym oraz rozrywką dla rozbisurmanionych klubowiczów. Wykonane zadania spuentował Bartosz Kowalski, który udzielił konstruktywnych informacji zwrotnych odnośnie poprawności ich wykonania.

Dziękujemy Redakcji Akademickiego Radia Internetowego Megafon za poświęcony czas na przygotowanie oraz przeprowadzenie warsztatów.

 

 

oprAnnaZ

   Anna Żmuda
emailfacebook